Volonterske priče: Božana Barušić

Budite hrabri i odvažni, jer sreća prati hrabre!

Ovim tekstom i razmišljanjima želim mladima prenijeti svoje sjajno iskustvo i potaknuti ih na avanturu zvanu Volonterizam. Krenimo otpočetka…

Zovem se Božana Barušić, imam 25 godina i dolazim iz Tuzle. Nakon završenog magisterija i odrađenog pripravničkog staža početkom ove godine, odlučila sam uzeti mali predah i otići u neku drugu državu volontirati. Pauza je uvijek dobra, da čovjek malo promijeni sredinu, uvidi neke stvari o sebi i ljudima oko sebe, stekne nova iskustva i vještine i jednostavno da spozna svoje daljnje planove i ciljeve.

Ako se odlučite za sličnu avanturu, prvi korak neka vam bude prijava na Evropski portal mladih (European Youth Portal), preko kojeg ćete puno lakše pronalaziti projekte u EU i šire te biti u prilici aplicirati za njih. Ja sam, dakle, aplicirala na više projekata i u više zemalja, a onda mi je organizacija Centar za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj iz Zagreba prva poslala potvrdan odgovor, odnosno, iskazali su želju pozvati me u svoj centar kao volonterku u periodu od dva mjeseca, od maja do juna 2022. godine.

Kako je Zagreb grad koji ima posebno mjesto u mom srcu još iz doba diplomskog studija, kada sam jedan semestar provela na Sveučilištu u Zagrebu, nije bilo puno dileme i odlučila sam prihvatiti poziv te početkom maja otišla u Zagreb.

U cijelom procesu pripreme, odlaska i tijekom perioda volontiranja, veliku podršku mi je pružila sending organizacija, Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE iz Sarajeva njihova stručna saradnica Azra Halilović na čemu sam im vrlo zahvalna. Za svaki projekt, odnosno volontiranje obezbijeđen je smještaj, zdravstveno osiguranje, troškovi puta, viza (ukoliko je potrebna), jezički tečaj (ukoliko ste u zemlji čiji jezik ne govorite) te mjesečni džeparac, koji bi vam trebao biti dostatan za hranu i ostale potrebe. Tako da praktično nemate nikakve troškove. Važno je da odaberete zemlju i projekte koji vam se dopadaju i za koje mislite da će ispuniti vaša očekivanja.

U centru Slave Raškaj moja zadaća bila je pomagati nastavnicima i terapeutima u nastavi. Obzirom da su korisnici Centra djeca i mladi koji imaju određene poteškoće u razvoju, potreban im je određeni vid animiranja i potpore u procesu usvajanja znanja. Ono što me istinski obradovalo je činjenica da sam od prvog dana bila vrlo srdačno dočekana i prihvaćena i od strane kolega (nastavnika) i od strane učenika. Svakoga dana sam kroz učenje s mladima učila više o sebi, razvijala nove metode i pristupe, jer uistinu svaka osoba zahtijeva individualan pristup, kako bi se od nje dobili najbolji mogući rezultati. Imala sam svesrdnu stručnu podršku od supervizorica i mentorica gospođe Brigite Jerić i gospođe Nine Cesarec. Naravno, bilo je i trenutaka koji su mi bili izazovni, nepoznati, ali sve u svemu, smatram da sam u tih dva mjeseca ne samo pomogla onima kojima je bilo potrebno, nego i bitno unaprijedila sebe kao osobu.

Još jedna prednost ovakvih projekata je ta da upoznajete volontere iz različitih zemalja svijeta, a koji trenutno volontiraju u zemlji u kojoj ste i vi. Ja sam tako u sklopu on-arrival treninga, održanog u Orahovici (blizu Osijeka), gdje su nas učili kako na najbolji način iskoristiti period volontiranja, upoznala petnaestak izvanrednih mladih ljudi. Svi smo bili iz različitih zemalja i volontirali u različitim organizacijama. Kako neprocjenjivo. Na samom kraju mog volonterskog iskustva, bila sam u grupi voditelja te smo učenike završnih razreda vodili na trodnevnu konferenciju o mogućnostima zapošljavanja u sektoru turizma, koja se održavala u Rovinju.

Po završetku perioda volontiranja, dobijate i Youthpass certifikat, u kojem stoji opis svih zadataka i obaveza koje ste kao volonter imali, te vještina koje ste tom prilikom stekli. Taj certifikat poslije možete prilagati uz svoj životopis. Mislim da će većina poslodavaca umjeti cijeniti kandidata koji uz stručne kvalifikacije i reference ima izraženu i empatiju i osjećaj za društvo.

Na kraju ovog teksta, još jednom podcrtavam, nemojte biti u dilemi oko apliciranja na projekte volontiranja u nekoj drugoj zemlji. To ni u kom slučaju nije gubitak vremena ili vaših resursa. U tih nekoliko mjeseci ili godinu dana, otvorit će vam se vidici, upoznat ćete mnoštvo novih osoba, sklopiti nova poznanstva i prijateljstva, te možda dobiti neku lijepu priliku za budućnost. Budite hrabri i odvažni, jer sreća prati hrabre!

Božana Barušić