Na području Kantona Sarajevo i Tuzlanskog kantona u toku 2023./2024.godine, realizovan je program Ko zapravo pobjeđuje? u ukupno 20 srednjih škola. Na području Kantona Sarajevo, u Programu je učestvovalo deset srednjih škola i to: Peta gimnazija, Srednja elektrotehnička škola, Gimnazija Obala, Srednja medicinska škola Bjelave, Gimnazija Dobrinja, Prva gimnazija, Srednja škola primijenjenih umjetnosti, Srednja škola za saobraćaj i komunikacije, Srednjoškolski centar Hadžići i Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije, te su i u Tuzlanskom kantonu radionice sprovedene također u deset škola, uključujući: Mješovita srednja škola Banovići, Mješovita srednja škola Gračanica, Mješovita srednja škola Srebrenik, Mješovita srednja škola Živinice, Mješovita srednja mašinska škola Tuzla, Mješovita srednja škola Kalesija, Mješovita srednja škola Hasan Kikić Gradačac, Mješovita srednja škola Lukavac, Mješovita srednja saobraćajna škola Tuzla i Mješovita srednja elektrotehnička škola Tuzla.
Ukupno 1407 učenika i učenica prvih i drugih razreda, učestvovalo je na radionicama koje imaju za cilj prevenciju kockanja i razvoj odgovornog ponašanja prema igrama na sreću, a voditelji i voditeljice radionica bili su educirani saradnici i saradnice za provođenje ovog Programa.
Pored radionica za učenike i učenice, Program uključuje i interaktivna predavanja za roditelje i nastavnike/nastavnice, a tokom školske 2023./2024. godine dodatno je realizovano i šest okruglih stolova za roditelje i nastavnike (tri u KS i tri u TK) s ciljem uključivanja svih onih koji mogu dati svoj doprinos u rješavanju ili smanjenju ovog problema.
Sanela Pekić, Stručna saradnica za programa prevencije u školskom okruženju u NARKO-NE-u i ujedno i jedna od licenciranih trenerica Programa dala je svoj osvrt na cjelokupan program:
Velika prednost u realizaciji ovog programa je što je postao dio Kataloga posebnih i vannastavnih programa Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo čime je osigurano da se program realizira sa svim učenicima prvih razreda srednjih škola u Kantonu Sarajevo. Jedino kontinuiranim i sistemskim pristupom prevenciji igranja igara na sreću možemo dugoročno očekivati da se kockanje i klađenje mladih reducira.
Također, učenici Imran Bošnjak i Tarik Šalo, podijeli su svoje utiske nakon učešća u Programu:
Mislimo da je radionica jako zanimljiv način da naučimo o problemima kockanja i njihovim posljedicama. Naučili smo o prevenciji i kako prevenirati ovisnost o klađenju. Radili smo u grupama što je jako lijep način da zajedno kao razred uočimo posljedice kockanja. Profesorica je bila ljubazna i naučila nas je na vrlo interesantan način, što će nam ostati u pamćenju.
Realizacija Programa podržana je od Instituta za razvoj mladih KULT, Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Instituta za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog kantona, Pedagoškog zavoda Tuzlanskog kantona i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta iz Tuzle.
Anisa Čelik Raščić