Trening za implementaciju programa Snažne porodice

U periodu 2. – 6. 11. 2020., održan je online trening za saradnice projekta Snažne porodice, snažna djeca, koji je podržan u okviru projekta Stvaranje povoljnijeg okruženja za civilno društvo EMBRACE kojeg finansira Vlada Kraljevine Norveške, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija – UNDP.
Jedan od ciljeva ovog projekta jeste da se u BiH prvi put pilotizira program pod nazivom Strong Families (Snažne porodice) koji je osmišljen 2010., te sproveden u više od 30 zemalja svijeta pod pokroviteljstvom Ureda Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC). Program je baziran na jačanju vještina porodica u izazovnim okruženjima sa svrhom poboljšanja međuporodičnih odnosa, čime se ujedno i stvara zdravije okruženje za rast i razvoj djece.

Program je u praksi pokazao da unapređuje samopouzdanje i vještine staratelja, te doprinosi smanjenju neprilagođenih ponašanja njihove djece kao što su npr. agresivnost, emocionalna nestabilnost i sl. Program isto tako povećava kapacitet staratelja i djece u aspektu nošenja sa stresom i doprinosi unapređenju mentalnog zdravlja svih članova porodice.

Koncept programa jeste da se adresiraju korijeni problema kod porodica u riziku i na taj način smanje rizikofaktori (slabe vještine upravljanja porodicom, visoke razine stresa, nasilje, upotreba psihoaktivnih supstanci), a poveća djelovanje zaštitnih faktora (unapređenje međuporodičnih odnosa, nenasilno discipliniranje, učešće u prosocijalnim aktivnostima, socijalna podrška između djece i staratelja).


Na održanom četverodnevnom treningu, saradnice projekta iz Udruženja za prevenciju ovisnosti NARKO-NE, Melvisa Miskić, Nerma Daut-Bajramović, Alma Hadžiskakić i Andrea Mijatović, te Mirela Šehović, Mirsada Hamzić i Emina Aganović iz JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo, detaljno su upoznate sa sadržajem priručnika za implementaciju programa Snažne porodice.

Projektni menadžer UNODC ogranka u Srbiji, Miloš Stojanović, bio je facilitator ovog treninga. U sklopu izučavanja priručnika i njegove implementacije, neke su radionice/sesije imale i svoju simulaciju (koliko je barem moguće bilo sprovesti iste u online obliku).

Program je zamišljen na način da se kroz tri sedmice radi s porodicama koje žele poboljšati svoje međuporodične odnose. Radit će se s djecom i sa starateljima u odvojenim sesijama, a zatim se grupe spajaju u zajedničke sesije. Sesije će voditi saradnice koje su prošle navedeni trening i imaju iskustvo te potrebno znanje za rad s porodicama.

Trening je bio u online formatu i mislim da smo svi usvojili mnogo novih informacija. Koliko smo zaista vještina uspjeli usvojiti kroz ovu vrstu rada ćemo moći vidjeti tek kad budemo praktično radili s porodicama. Voditelj edukacije, kao i druge učesnice, su bili jako podržavajući i radujem se budućim zajedničkim aktivnostima. – Melvisa Miskić

Šta dalje?

Udruženje NARKO-NE i JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo omogućit će i preporučiti porodicama učešće u programu koje će biti bazirano na dobrovoljnoj osnovi.
U program će se uključiti porodice u riziku kod kojih postoji potreba za poboljšanjem međuporodičnih odnosa, a koje su klijenti Centra za socijalni rad. Bitno naglasiti da program nije namijenjen za porodice koje ispoljavaju veći stepen disfunkcionalnosti, već je namijenjen porodicama koje prolaze kroz izazove rješive komunikacijom, tolerancijom i razumijevanjem i svjesno žele raditi na njima. U narednom periodu će se početi aktivnije dogovaratii i planirati daljnji rad s porodicama koje će sudjelovati u ovom programu.

Mislim da program Snažne porodice – snažna djeca ima veliki potencijal da unaprijedi vještine komunikacije i kod djece i kod njihovih staratelja. Fokus je stavljen na neke od glavnih izazova koje staratelji doživljavaju u kontekstu adekvatnog balansa između ljubavi i granica. Također, kroz ovaj program djeca mogu steći bolji uvid u razinu opterećenosti koju njihovi staratelji svakodnevno prolaze. Ukratko, mislim da ovakav program može biti dobar alat za unapređenje bliskosti i razumijevanja u onim porodicama koje su otvorene prema promjenama i kojima je potreban mali podsticaj da se bolje međusobno razumiju. – Melvisa Miskić

Emina Sarajlić