Strong families (Snažne porodice) je program UN agencije UNODC (United Nations Office on Drugs and Crime), osmišljen 2010., te sproveden u više od 30 zemalja svijeta. Cilj programa je jačanje vještina porodica u izazovnim okruženjima sa svrhom poboljšanja međuporodičnih odnosa, čime se ujedno i stvara zdravije okruženje za rast i razvoj djece.
Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE je po prvi put pilotiziralo program i u BiH, odnosno u Kantonu Sarajevu u saradnji sa ustanovama socijalne zaštite. Program se sprovodi u okviru projekta Snažne porodice – snažna djeca koji je podržan u okviru projekta Stvaranje povoljnijeg okruženja za civilno društvo – EMBRACE, koji finansira Vlada Kraljevine Norveške, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).
Da bi se program uopšte sprovodio, neophodno je da se voditeljice, odnosno stručnjakinje koje će raditi s porodicama dodatno educiraju i osposobe za rad nakon čega dobivaju priručnik po kojem trebaju sprovoditi program kao i materijale potrebne za rad. Voditeljice ispred NARKO-NE-a su bile Melvisa Miskić, Nerma Daut-Bajramović, Alma Hadžiskakić i Andrea Mijatović, te Mirela Šehović i Mirsada Hamzić iz JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo.
Tako su u januaru, u periodu od 13. do 27.1. održane sesije s porodicama koje su bile uključene na dobrovoljnoj osnovi po preporuci JU Kantonalni centar za socijalni rad Sarajevo. Porodice su bile sa područja opština Ilidža, Novo Sarajevo i Novi Grad Sarajevo, a uzrast djece koja su bila uključena bio je od šest do 15 godina.
Kako izgleda program u praksi?
Program se sastoji od sesija s roditeljima/starateljima, sesija s djecom i sesija s porodicama, a traje ukupno tri sedmice. Sesije su imale za cilj unaprijediti roditeljsko samopouzdanje i vještine za adekvatnu brigu o djeci, unaprijediti ponašanje djece, povećati kapacitet roditelja i djece za nošenje sa stresom i doprinijeti unapređenju mentalnog zdravlja svih članova porodice.
I roditelji i djeca su sa ovih susreta izašli sa većom motivacijom i širim vidicima:
Svi ljudi su u mojoj grupi bili baš pozitivni i dragi. Svidjelo mi se što smo učili o nekim stvarima kroz igru, ne samo predavanje. Najkorisnije su mi bile vježbe smirivanja koje su nam trenerice pokazale, odmah smo počeli da ih koristimo kod kuće. Mnogo nam pomažu – bolje se slažemo, lakše smirujemo napete situacije, te se općenito pristojnije ponašamo jedni prema drugima. Đ.O (dijete)
Godio mi je prvenstveno razgovor, druženje, a lekcije što smo prošli nije ništa što već ne znamo, samo smo zanemarili: da sa većim fokusom na razgovor možete bolje posložiti kockice, vidjeti gdje ste vi a gdje su vaša djeca, i koje stvari u odgoju možete vi raditi bolje nego što ste navikli da sad radite. – J.M. (majka)
Dojmovi koje su i staratelji i djeca podijelili s nama su bili pozitivni, ali ono što slijedi jeste procjena sprovedenog programa, da bi se utvrdila njegova korisnost za porodice u BiH.
Bilo je zanimljivo iskustvo učestvovati u provedbi standardiziranog i jasno strukturiranog programa, a posebno jer se podjednaka pažnja posvećuje posebno djeci, posebno starateljima ali i porodicama u cjelini. Nadam se da će naredne faze i evaluacije pokazati da je program primjenjiv i koristan i porodicama u BiH, kao što se pokazao širom svijeta, ali i da su porodice koje su sudjelovale u ovoj fazi izvukle za sebe neku korist, pa makar to bila što su proveli neko vrijeme u druženju sa svojom djecom. – Andrea Mijatović
Osnovne spoznaje i naučene lekcije tokom implementacije programa bit će predstavljene u okviru završne konferencije projekta Snažna porodica, snažna djeca u okviru kojeg je proveden program.
Emina Sarajlić