Snažne porodice: zajedničkim snagama možemo pokrenuti svijet

Nakon edukacije i praktičnog treninga koji su prošli uposlenici i uposlenice ustanova socijalne zaštite u Kantonu Sarajevo počela je implementacija programa Snažne porodice. Prva ustanova koja je realizirala program je KJU Dom za djecu bez roditeljskog staranja Sarajevo. Uposlenici i uposlenice, koji su prošli ranije navedeni trening, tri su sedmice tokom decembra, kroz tri sesije (10., 17. i 22.12.) radili s odgajateljima i djecom u Domu i tako prenijeli naučeno znanje.

Voditelji i voditeljice sesija bili su Džubur Ismir, Saudin Đurđević, Samira Puzo i Sanela Šehović.
Samira Puzo, stručna saradnica i školska odgajateljica, te voditeljica dnevnog centra u Domu istakla je koliko je važna edukacija pogotovo tokom pandemije:
Dobro se podsjetiti da svaka porodica ima svoje snage i vještine. Edukacije će pomoći odgajateljima da se izbore s vlastitim stresovima i tako pomoći djeci da se izbore sa svojim stresom. Mislim da će tehniku tapkanja primjenjivati u radu kao i tehniku disanja kako bi smanjili svakodnevne stresne situacije. Ove sesije su bile relaksirajuće bez previše teorije, kroz igru i zabavu prepoznavali su neke situacije kad su reagirali stresno i koliko je važna komunikacija da bi bili bolji staratelji. Odgajatelji su naročito istakli da su ponovili koliko je bitno slušati svoje dijete i važnost upotrebe ljubavi i pravila, a djeca su naučila da su i odgajatelji ljudi i da i oni mogu biti pod stresom. Posebno im se svidjelo to je učenje kroz igru.

Prva sedmica rada je bila namijenjena samo za staratelje, dok se druge dvije sedmice radilo istovremeno i s djecom i sa starateljima nakon čega su se spajali u zajedničku sesiju.
Snažne porodice (Strong families) je program UN agencije UNODC (United Notions Office on Drugs and Crime) koji NARKO-NE implementira kroz projekt Snažne porodice, zdrava djeca. Pored Doma još pet stanova je uključeno u implementaciju programa koji će u narednom periodu realizirati program sa svojim korisnicima/korisnicama.

Program sastoji od sesija koje su u vezi sa pozitivnim i negativnim ponašanjima i staratelja i djeteta, kao i s jasno definisanim ciljem da unaprijedi samopouzdanje roditelja u radu s djecom, a i s druge strane da se unaprijedi ponašanje djece. Također, radi se i na unapređivanju mentalnog zdravlja kao i pružanju ljubavi i osjećaja sigurnosti kod djece. Noćne more, gubitak samokontrole, gubljenje volje za igrom, poteškoće prilikom koncentriranja, uplašenost samo su neki od mogućih simptoma kod djece. Program Snažne porodice može biti od velike pomoći za djecu koja pokazuju blag ili umjeren stepen simptoma koje smo već spomenuli. Iz svega ovog dolazimo do zaključka da je ovo jedan kompleksan program i posao koji zahtjeva mnogo, truda, rada, zalaganja i ljubavi prema djeci.

*Projekat “Snažne porodice – zdrava djeca” je podržan od The Balkan Trust For Democracy, projekta the German Marshall Fund SAD-a i USAID-a.