Postoji niz faktora koji mogu prethoditi nastanku ovisnosti. U velikom broju slučajeva, nekvalitetni porodični odnosi su čest okidač za razvoj različitih ovisničkih ponašanja. Prve obrasce ponašanja usvajamo u porodici i ukoliko tu nisu izgrađeni temelji za razvoj zdrave ličnosti djeteta, ličnosti koja se zna oduprijeti pritisku i suočiti sa životnim izazovima, rizik za razvoj ovisnosti se povećava.
Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE prepoznalo je važnost kvalitetnih porodičnih odnosa kao glavnog zaštitnog faktora u prevenciji ovisnosti, te upravo zbog toga provodi program Snažne porodice kojem je cilj unaprijediti vještine porodice i osnažiti roditelje/staratelje da budu uspješniji u toj ulozi, kao i jačati pozitivne interakcije između članova porodice.
Edukacija za nove provoditelje/provoditeljice programa, održana je u Sarajevu, u hotelu Austria&Bosna u periodu od 19 do 21. juna 2024. godine. Edukacija je okupila stručnjake iz različitih institucija koje rade s djecom i porodicama, te su učesnici imali priliku upoznati se sa programom i naučiti kako ga implementirati. Voditeljice treninga, Alma Hadžiskakić, stručna saradnica za programa prevencije u porodici, NARKO-NE i Andrea Mijatović, zamjenica izvršnog direktora NARKO-NE, podijelile su svoje znanje i kroz različite metode, upoznale učesnike sa programom i načinom provođenja istog.
Glavna očekivanja učesnika bila su da nauče nova znanja koja će moći koristiti i u daljem radu, a da li su njihova očekivanja ispunjena i kakva su zapažanja nakon treninga rekle su nam tri učesnice:
Ovaj program nam je jako značajan da bismo znali kako se nositi sa svakodnevnim izazovima i stresom jer radimo svakako na ovim temama. Kada smo razgovarali kako pronaći porodice s kojima ćemo raditi nije nam mnogo teško jer toliko je ovaj program potreban samo ga nije imao ko implementirati dosad. Očekujemo pozitivne povratne informacije od porodica s kojima budemo radili. – Adna Žujo, Stručna saradnica na projektu jačanja porodica, SOS Dječija sela BiH u Mostaru.
Ovdje se prvenstveno stavljam u ulogu majke jer sam svjesna kakve rizike prolazi svaka zajednica sada i smatram da je jako važan ovaj program. Nadam se da će biti od koristi i majkama u našim lokalnim zajednicama. – Velida Čelebić, Mualima, Medžlis islamske zajednice Kakanj.
Ono što me motiviralo da se prijavim na ovu edukaciju je sam naziv „snažne porodice“ jer svi smo svjedoci da živimo u vremenu sa mnogo izazova i rizika i da je zapravo porodica ta koja predstavlja temelj i snagu za budućnost svih nas. Vidjevši sve to, a i sadržaj programa željeli smo da se i mi kao osobe osnažimo kako bismo mogli prenijeti ta znanja na naše zajednice. – Almira Sarvan, Predsjednica Udruženja Mreža roditelja u Zenici.
Dosadašnji rezultati programa pokazali su značajne pozitivne promjene i kod roditelja i kod djece, a program je do sada realiziran sa preko 140 porodica na području Kantona Sarajevo i Općine Kakanj.
Sretni smo što su na ovoj edukaciji educirane još 32 osobe koje će moći voditi program. To nam daje nadu da će što veći broj porodica biti u mogućnosti učestvovati u programu i samim tim doprinijeti zdravijem i boljem okruženju za sve.
Anisa Čelik