Rado darujemo vrijeme u edukaciju i praksu

Prema nastavnom planu i programu Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, a u cilju praktične primjene stečenih teorijski znanja, studenti III godine, koji studiraju po Bolonjskom sistemu, imaju obavezu obaviti nastavnu praksu u V semestru. Praksu mogu obavljati u raznim vladinim i nevladinim institucijama i organizacijama, a tri studentice sa Odsjeka za socijalni rad, Belma Petak, Dženeta Žilić i Amna Gazibegović izabrale su Udruženje NARKO-NE za sticanje praktičnog znanja iz oblasti socijalnog rada. Praksu su obavljale u periodu od 22. 11. do 27. 12. 2022. godine u ukupnom trajanju od 10 dana (50 sati), svakog utorka i petka, a po potrebi i drugim danima u skladu s aktivnostima Udruženja.

Studentice su na praksi učile o metodama socijalnog rada i bile su uključene u skoro sve aktivnosti Udruženja: radionice u školama, rad s porodicama, doprinos razvoju settinga radno mjesto i bezalkoholnog koktel bara Boombar, priprema i sudjelovanje na edukacijama s mladima, unos i obrada podataka, rad u finansijama i još mnogo drugih aktivnosti.
Mentorica prakse bila je Ileana Šnur–Muratagić, diplomirana socijalna radnica s dugogodišnjim radnim iskustvom: Drago mi je što su studentice izabrale obavljati praksu u NARKO-NE. Sigurna sam da su kroz prezentacije projekata i aktivno učešće imali priliku uvidjeti važnu ulogu i posao socijalnog radnika u nevladinom sektoru, kako bi se pripremili uz teorijsko, naučno znanje na fakultetu i za praktični rad. Ujedno su mogli kroz primjere i vježbu pisati socijalne anamneze i upoznati se više s vođenjem slučaja (Case management) koristeći razvojne planove porodice kako bi ih mogli primijeniti u radu s klijentima /korisnicima. Meni kao mentorici bilo je zadovoljstvo prenijeti svoja iskustva i znanja mladim ljudima koji si odlučili da studiraju plemenito i vrijedno profesiju socijalnog rada.

S obzirom na to da su doživljaji drugačiji, zanimalo nas je i šta to kažu studentice o obavljenoj praksi, a sve su složile da deset dana nije dovoljno, da praksa treba trajati duže kao bi se studenti na što bolji način pripremili za obavljanje svoje buduće profesije.

Praksa u NARKO-NE-u je ostavila na mene jako pozitivan utisak, nije bila monotona, nije bila zasnovana na jednoj aktivnosti, imala sam priliku proći kroz različite aktivnosti koje nudi organizacija. Budućim studentima mogu slobodno preporučiti da obavljaju praksu u NARKO-NE-u, vjerujem da će im biti mnogo zanimljivo, a da će kroz to usvojiti jako korisno i bitno znanje. – Dženeta Žilić

Meni lično je praksa pomogla da upoznam bliže profesiju kojom se planiram baviti u budućnosti i približila ono što socijalni radnik radi i koja je zapravo njegova uloga. Ja sam jako zadovoljna s onim što sam vidjela i naučila kao i sa svojim angažmanom tokom obavljanja prakse. Iako sam kroz volontiranje u ovom udruženju bila upućena u rad projekta Stariji brat, starija sestra, ono što mi je bilo jako značajno je to što su se koordinatori projekata potrudili da zajedno sa kolegicama budem uključena u aktivnosti vezane za sve projekte koje NARKO – NE sprovodi. – Amna Gazibegović

Smatram da mi je praksa u NARKO-NE-u pozitivno uticala na moje socijalne vještine, na samopouzdanje, te na sticanje novih znanja.Putem prakse došla sam do saznanja za mentorski program Stariji brat,starija sestra za koji razmišljam da se prijavim sljedeće godine da volontiram. – Belma Petak

NARKO-NE će u budućem periodu evaluirati čitav proces ove prve studentske prakse kako bismo je mogli unaprijediti za naredni put i kao bi studenti i studentice imali što bolje praktično iskustvo u našoj organizaciji. Studentice imaju obavezu uraditi dnevnik rada u januaru 2023. te će nakon pregleda i potpisa moći dobiti potvrdu da su obavili praksu u NARKO-NE-u.

Nadamo se da smo zajedničkim snagama uspjeli doprijeti do ovih mladih ljudi te da im je praksa bila korisna. Radujemo se novim studentima i novim saradnjama naredne akademske godine.

Ajsela Kučinar