Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE već dugi niz godina radi na prevenciji kockanja i klađenja, te realizira različite aktivnosti s ciljem rješavanja ovog problema. Na panel diskusiji pod nazivom Prevencija učešća djece i mladih u igrama na sreću održanoj 7. maja 2024. u Tuzli razgovaralo se o društvenom kontekstu kada su u pitanju igre na sreću, zakonskoj regulativi, dostupnosti i pristupačnosti kladionica djeci i mladima.
Panelisti su bili stručnjaci iz područja obrazovanja, psihologije i prevencije ovisnosti: prof.dr. Meliha Bijedić, redovni profesor, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Univerziteta u Tuzli, dr.sc. Samra Mahmutović, v.d. načelnika, Zavod za psihološku i socijalnu zaštitu, UKC Tuzla, Amir Hasanović, MA prevencije ovisnosti i nasilja, izvršni direktor, Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE i mr.sc. Sanela Pekić, stručna saradnica za programe prevencije u školi, Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE, Sarajevo.
Cilj panel diskusije je bio pružiti osnovne informacije osobama koje rade u praksi o tome kako postupiti s osobama koje pokazuju znakove ovog rizičnog ponašanja ili su već razvile problem.
Jedna od panelistkinja, Samra Mahmutović ističe da su, nažalost, roditelji nedovoljno upoznati s posljedicama i bolestima ovisnosti o kocki i da ne iskazuju pretjeran interes za učešće u preventivnim aktivnostima: Ostaje nam da radimo na dodatnom osvještavanju i educiranju roditelja. Kako bismo smanjili štetan uticaj na mlade, kao roditelji moramo biti obavezni otvoreno razgovarati s djecom o svim problemima. Prvi korak neka nam svima bude da ne kupujemo listiće i grebalice, ne uplaćujemo tikete iz zabave ili razonode. Obavezni smo da im ograničimo pristup i određenom internetskom sadržaju. Nastavno stručno osoblje jeste shvatilo ozbiljnost problema te iskazuju spremnost za produbljivanju postojećeg znanja i aktivnim učešćem u preventivnim aktivnostima, ali ističu da im je potrebna podrška porodice kao zaštitnog faktora. Smatraju da preventivni programi mogu doprinijeti smanjenju ovo problema u školi, ali i široj zajednici.
Mahmutović ističe da osobe koje imaju problem s kockanjem su vrlo često sklone lažima i manipulacijama, a zatražiti pomoć i podršku ne treba biti sramota porodice, već prvi korak rješenju problema i osnaživanju porodice.
Kockanje i klađenje utiče, ne samo na život osobe koja kocka, nego također i na porodicu i društvo u cjelini. Posljedice kockanja su vidljive i na radom mjestu, školi, u izvršavanju redovnih obaveza, a u konačnici može dovesti do ozbiljnih finansijskih i zdravstvenih problema pa i suicida.
Kockanje i klađenje nije lagan način zarade i bezazleno trošenje slobodnog vremena, te je važno stalno govoriti o ovom problemu. NARKO-NE će i dalje nastavit raditi na ovom problemu na struktuiran način, kako bi se dugoročno smanjila uključenost djece i mladih u igre na sreću.
Azra Halilović