Kada se bavimo prevencijom, bolje je ne raditi ništa, nego svašta, rečenica je kojom je započeta osma po redu obuka o Evropskom prevencijskom kurikulumu (EUPC). Zašto je to tako, možete pročitati u nastavku.
Prevencija ovisnosti često se interpretira kao nešto što svi mogu raditi ili nešto na čemu bi svi trebali raditi. Iako je želja za promjenom i boljim društvom pohvalna, ipak to nije dovoljno da bi se uspješno radilo na ovom polju. Tradicionalni pristupi koji su još uvijek u upotrebi ne samo da su zastarjeli, već su i pokazali svoju neučinkovitost, često nanoseći štetu umjesto da pruže pomoć. Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE posvećeno je naučno zasnovanoj prevenciji ovisnosti, te kroz trening o Evropskom prevencijskom kurikulumu aktivno radi na edukaciji ključnih osoba za oblikovanje i implementiranje preventivnih programa.
NARKO-NE je održao već sedam EUPC treninga u raznim bh. gradovima, a 17. i 18. 4. 2024. godine održan je i osmi trening u Livnu, u hotelu Novitas. Trening je okupio stručnjake iz različitih institucija, koji su uključeni u implementaciju preventivnih programa, s ciljem unapređenja pristupa koji se koriste u prevenciji ovisnosti.
Voditelji treninga, Amir Hasanović, izvršni direktor NARKO-NE-a i Andrea Mijatović, zamjenica izvršnog direktora, podijelili su svoje znanje i iskustvo i kroz interaktivne metode omogućili učesnicima i učesnicama da jasno vide kako se teorijska načela mogu primijeniti u praksi.
Glavni cilj edukacije o Evropskom prevencijskom kurikulumu jeste proširiti krug stručnjaka koji se bave efikasnom prevencijom, te pružiti sveobuhvatne globalne informacije o najboljim preventivnim intervencijama. Većina očekivanja s kojim su došli učesnici i učesnice su da steknu nova znanja i saznaju šta to zapravo uključuje naučno zasnovana prevencija, a da li su njihova očekivanja ispunjena i kako ovu edukaciju mogu primijeniti u svom daljem radu, možete vidjeti kroz izjavu koju nam je dala Nadija Bandić, pomoćnica ministrice u Federalnom ministarstvu obrazovanja i nauke:
Sjetila sam se ruskih formalista koji govore o deautomatizaciji percepcije, tj. prikazivanju pozitivnih stvari na neobičan način. Ja sam upravo to doživjela na ovoj edukaciji. Ono što sam mislila da znam o preventivnim programima pokazano mi je u skroz drugačijem svjetlu, pogotovo koji su to intervencijski postupci djelotvorni, a koji mogu biti štetni. Sve ono što sam čula o Evropskom prevencijskom kurikulumu, nastojat ćemo da integriramo u jedan vrlo značajan dokument koji će biti donesen na nivou Federacije BiH. Naime vlada Federacije BiH usvojila je inicijativu Federalnog obrazovanja i nauke i Udruženja NARKO – NE, da uradimo prvu sveobuhvatnu integrisanu strategiju o prevenciji ovisnosti, dakle prvu put će jedan takav dokument biti urađen na nivou Federacije BiH.
NARKO-NE kroz EUPC trening nastoji ojačati preventivne programe koji se temelje na dokazima, kao i osigurati da donosioci odluka budu dobro upoznati s važnošću napuštanja zastarjelih tradicionalnih pristupa. Nakon Livna, EUPC obuke će se održati i u drugim bosanskohercegovačkim gradovima, kako bi broj stručnjaka koji se bave učinkovitom prevencijom bio što veći i zastupljeniji u svim dijelovima države.
*Trening se održao uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Anisa Čelik