Konferencija: Prilike i šanse za zdravo odrastanje

Danas 11.9., u Sarajevu održana je konferencija o socijalnom uključivanju djece u riziku – Model mentorstva u zajednici – prilike i šanse za zdravo odrastanje koju je realiziralo Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE. Na konferenciji je učestvovalo 146 učesnika, profesionalaca iz oblasti mentalnog zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite, te i predstavnici nevladinih organizacija koje rade s djecom i porodicama u riziku.

Zvanično otvaranje je započeo ministar Ministarstva za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, Malik Garibija koji je istakao važnost građenja mostova vladinog i nevladinog sektora kako bi se napravio veliki iskorak u društvu, pogotovo za mlade. Slično mišljenje podijelila je i njezina ekscelencija dr. Rownak Khan, šefica predstavništva UNICEF-a u Bosni i Hercegovini smatrajući da je zabrinjavajući podatak da zemlju napušta najproduktivniji dio stanovništva a to su mladi. Sretna  je što su imali mogućnost podržati ovakav vid projekta i inicijativu koja se odnosi na najranjivije skupine, jer svako dijete zaslužuje da ima neophodnu podršku.

Amir Hasanović, izvršni direktor Udruženja za prevenciju ovisnosti NARKO-NE i Jasmin Bešić, izvršni direktor Instituta za razvoj mladih KULT istakli su da mladi zaista trebaju dugoročna, planirana rješenja čime i konferencija želi doprinijeti a to je da Udruženje NARKO-NE ponudi program Stariji brat, starija sestra kao jedan od sistemskih usluga socijalne zaštite.

Kroz plenarni dio konferencije, projektni koordinatori iz Udruženja NARKO-NE, Melvisa Miskić i Samir Mahmić, predstavili su mentorstvo kao model rada u zajednici; prvi koraci u počecima implementacije programa, trenutni progres i napredak, te utjecaj na volontere i saradnike uključene u cijeli proces, naglašavajući važnost stavljanja fokusa na snage, a ne rizik. Neki od rezultata su da je u program bilo uključeno više od 600 djece i volontera, a kroz rad samog Udruženja bilo je uključeno  2100 volontera koji su darovali oko 500 000 volonterskih sati u radu s djecom.

Saradnici partnerskih organizacija podijelili su sa učesnicima konferencije svoja iskustva i impresije prilikom implementacije NARKO-NE mentorskih projekata u sopstvenom radu. O tome kako je volontiranje u projektu utjecalo na razvoj nje kao individue, volonterka Merima Šabanović potakla je mnoge na razmišljanje svojim upečatljivim izlaganjem ističući da volontiranje postaje životni stil i način na koji se razvijaš i razmišljaš. Ono što je zaključila jeste da možda ne možemo promijeniti svijet, ali možemo promijeniti sebe i biti uzori djeci i drugim mladima.

Program je nastavljen predstavljanjem inovativnih i uspješnih modela rada na socijalnom uključivanju djece i mladih u riziku. Dio konferencije sačinjavao je i četiri paralelne radionice, a ticale su se specifičnih metodologija i pregleda kada je riječ o primjeni mentorstva u zajednici. Teme su bile Rad u zajednici (Jeffrey Weisberg i Heart Phoenix iz River Phoenix centra za izgradnju mira  – Center for Peacebuilding) predstavljajući izazove u radu s različitim grupama, s fokusom na izgradnju povjerenja; Individualno i grupno  mentorstvo (Melvisa Miskić i Alma Hadžiskakić iz NARKO-NE-a) predstavljajući važnost postizanja pozitivnih promjena u radu s djecom kroz izgradnju kvalitetnog odnosa i podrške. Četvrta radionica je bila Politike u oblasti zaštite djece (Amir Hasanović i Samir Mahmić iz NARKO-NE-a), a radionica se zasnivala na ukazivanju potrebe za većom participacijom nevladinih organizacija u sistemskom pružanju usluga socijalne zaštite te održavanju kontinuiteta ali i kvaliteta u navedenoj participaciji.

Za kraj je otvorena panel diskusija na temu Perspektive i izazovi intersektorske saradnje u oblasti socijalnog uključivanja djece u riziku gdje se razgovaralo o mogućnostima promjena te da je  prepoznavanja kvalitete rada nevladinih organizacija za to neophodna. Također istaknuta je važnost ulaska u javni sistem kao ključni stub održivosti mentorskih programa i projekata.

*Konferencija je podržana od Instituta za razvoj mladih KULT i Ambasade Kraljevine Švedske u BiH te projekta Dijalog za budućnost koji implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu sa Predsjedništvom Bosne i Hercegovine. Projekat Dijalog za budućnost se finansira sredstvima Ureda Ujedinjenih nacija za podršku izgradnji mira/Fonda za izgradnju mira (PBF).

 Hedija Begović i Emina Sarajlić