Edukacija za provedbu programa „Ko zapravo pobjeđuje?“ u BiH

Ko zapravo pobjeđuje? naziv je programa za prevenciju kockanja koji će Udruženje za prevenciju ovisnosti NARKO-NE, u saradnji s Ministarstvom za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo realizirati u srednjim školama u KS. Provedbi programa prethodila je trodnevna edukacija stručnog osoblja (pedagogija, psihologija, socijalni rad, socijalna pedagogija) i nastavnika/nastavnica, održana 24. – 26. 3. 2022. koju su vodili kreatori/kreatorice programa sa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: izv.prof.dr.sc. Neven Ricijaš, doc.dr.sc. Dora Dodig Hundrić, prof.soc.ped. Sanja Radić Bursać i prof.soc.ped. Ana Rakić.

Program se već dugi niz godina uspješno provodi u susjednoj Hrvatskoj i jedini je naučno utemeljeni, preventivni program ovakve vrste u regionu. Program je namijenjen učenicima/učenicama prvih i drugih razreda srednjih škola, a glavni mu je cilj prevencija uključivanja mladih u igre na sreću. Neki od specifičnih ciljeva su poboljšati i povećati znanje mladih o igrama na sreću, unaprijediti njihove socio-emocionalne vještine, te razviti lično odgovorno ponašanje pri uključivanju u igre na sreću. Nakon edukacije voditeljski parovi počinju sa provedbom Programa u školama koji se sastoji od devet jednočasovnih radionica sa učenicama i učenicima, jednog predavanja za nastavnike/nastavnice i jednog predavanja za roditelje.

O svojim konačnim utiscima o cjelokupnoj edukaciji i vlastitom uvidu o uspješnosti edukacije, više nam je rekla, Sanja Radić Bursać, jedna od predavačica iz Zagreba:
Jako puno smo radili, prošli smo cijeli program sa teorijskog ali i iskustvenog aspekta i moram zaista reći da smo mi oduševljeni angažiranošću sudionika i spremnošću na učenje. A moram istaći i da su to kolege i kolegice sa bogatim iskustvom u preventivnom području tako da je ovaj program jako fino sjeo na tu prethodnu podlogu. S obzirom da je ovoj pilot program koji se u Bosni i Hercegovini prvi put provodi, za očekivati je da polaznici imaju određene bojazni ali to nama ustvari govori koliko promišljaju o implementaciji, odnosno kako napraviti taj transfer iz ovog područja teorije i poučavanja u praksu. Ono što je važno istaknuti je da su polaznici pod nekom vrstom supervizije od strane NARKO-NE-a, a i mi kao predavači smo im uvijek na raspolaganju tako da vjerujem da će kvalitetno provesti cijeli program.
Na pitanje da li se očekuju neke regionalne razlike u provedbi programa Sanja nam je ovako odgovorila:
Kada se sagleda cjelokupni kontekst i prevalencijska istraživanja provedena u Hrvatskoj ali i u BiH, sa podacima smo vrlo slični. A uz ovako kvalitetne polaznike i podršku NARKO-NE-a vjerujem da će program biti uspješno implementiran i u vašem kontekstu. U Hrvatskoj se nismo susreli sa nekim većim poteškoćama no ono što jeste bilo prisutno je da nastavnici nisu mogli pokriti sve razrede u generaciji jer je to jedan vrlo opsežan program sa mnogo radionica.

A i polaznice i polaznike programa smo upitali što misle o ovisnosti o kockanju, da li su zadovoljni znanjem i tehnikama koje su im kolege iz Hrvatske predstavili i koji su naredni koraci. Izjavu je dala, Maida Bavčić, stručna saradnica u Srednjoj školi primijenjenih umjetnosti:
Već dugo radim u ovoj oblasti pedagogije i psihologije a već dugo sarađujem i sa NARKO-NE-om, ali ova mi je edukacija proširila znanje i vidike jer zaista nisam raspolagala informacijama o tome koliko je ovaj problem ustvari prisutan na našim prostorima. Edukacija je bila vrlo intenzivna i mislim da smo dobili sve potrebne materijale. Razmišljanje je, bar moje a kako sam čula i od nekih kolegica, išlo od entuzijazma programom koji je sjajan do bojazni da li ću ja ovo moći kvalitetno provesti. Mislim da nam treba sad zaista malo vremena da prelistamo priručnik, da nam se sve ove silne informacije koje smo čuli malo slože u glavi i da krenemo sa provedbom programa za koji vjerujem da je prvi ovakav na našem području.

Polaznici koji su uspješno završili edukaciju dobili su certifikat Centra za cjeloživotno učenje Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Kako nam je to poručila Sanela Pekić, Stručna saradnica za programe prevencije u školi i glavna odgovorna koordinatorica cjelokupne edukacije, program počinje sa provedbom već naredne sedmice i to u četiri srednje škole na području Kantona Sarajevo. Svim učesnicima i učesnicama želimo puno sreće u provedbi Programa i nadamo se da će do kraja polugodišta program biti uspješno realizovan.

Amer Bajramović