Nastavni program Odrastimo zajedno bogatiji je za nove edukatore i edukatorice u Kantonu Sarajevo. Oni će u školskoj 2024/2025 godini sa svojim učenicima i učenicama raditi na razvoju i unapređenju životnih vještina, te kroz set različitih radionica promovirati zdravlje i raditi na prevenciji ovisnosti i rizičnih ponašanja.
Program je namijenjen djeci od 1.do 4. razreda i zasniva se na razvoju životnih vještina poput empatije, komunikacijskih vještina, suočavanja sa stresom i mnogih drugih, koje će osnažiti djecu i učiniti ih sposobnim da se odupru pritisku vršnjaka i životnim izazovima.
Zbog velikog broja zainteresiranih, edukacija se odvijala u Sarajevu u dvije grupe. Prva je održana 24. i 25. 10. 2024., a druga 31. 10. i 1. 11. 2024. godine. Voditeljice edukacije bile su stručne saradnice za programe prevencije u školi u Udruženju NARKO-NE, Sanela Pekić i Kerima Delibašić.
Učiteljica Dženita Demir iz OŠ Osman Nuri Hadžić podijelila je svoje utiske nakon edukacije i istakla svoja očekivanja od cjelokupnog programa:
Trening je u potpunosti ispunio moja očekivanja, pružajući korisne alate i tehnike koje mogu primijeniti u radu s učenicima. Radionice će pomoći učenicima da kroz razgovor, aktivne zadatke i primjere steknu znanja o važnosti zdravih navika, vještine za donošenje samostalnih i odgovornih odluka i usvoje tehnike prevazilaženja strahova i rješavanja problema, što je važno za njihov lični razvoj. Provođenje ovakvih programa je važno jer djeca kroz takve aktivnosti dobijaju ne samo informacije nego i priliku da razgovaraju o svojim iskustvima. Smatram da ovakvi programi imaju direktan pozitivan uticaj na stvaranje zdravijeg društva.
Programi životnih vještina su se pokazali kao posebno uspješan pristup u prevenciji ovisnosti i preventivnom radu u školama. Oni čine osnovu za za različite specifične oblasti prevencije, kao što su prevencija ovisnosti, nasilja, stresa ili utjecaja medija.
Učitelji i učiteljice ističu da se program lako uklapa u nastavni rad jer podržava razvijanje socijalnih i emocionalnih vještina učenika, koje su ključne za njihov uspjeh u svakodnevnim izazovima. Edukacija je ujedno bila i prilika za razmjenu iskustava sa kolegama/kolegicama iz drugih škola, a dobro pripremljeni materijale i prezentacije im pomažu da na zanimljiv način pristupe radu s djecom koji jačaju njihov osjećaj samopouzdanja, osnažuju ih u suočavanju s izazovima
Zbog svega navedenog je od velikog značaja što će i ove godine veliki broj djece učestvovati u ovom programu, a NARKO-NE će težiti širenju programa i druge gradove u BiH jer samo prevencija može dati dugoročne rezultate u izgradnji zdravijeg društva.
Anisa Čelik Raščić